STR Komision Lov i ribolov

Kategorije

Zamka za grabljivca

Zamka za grabljivca

Gde je smudj ?

    Lov smudja voblerima na tekucim vodama zahteva izuzetnu vestinu u rukovanju priborom i poznavanje svih cinilaca bitnih za uspesan ribolov, narocito raznih tehnika zabacivanja varalice, sto se stice iskustvom.

    Pravo vreme za lov je leto i jesen. Lovi se rano ujutro i uvece, kada su povrsinski slojevi vode pod uticajem nesto hladnijeg vazduha. Zasto bas tada? Pravi razlog je navika smudja da izlazi na svoga lovista (blize obali i povrsini) u vreme prelaska dana u noc i obrnuto. U uslovima slabe osvetljenosti i rashladjene povrsine vode, koja kljuca od kauglea, smudj ima idealne uslove za lov. Tada je, naravno, pravi momenat!
    Drugi je razlog ogranicena premena voblera na tekucim vodama-zbog njegovih konstrukcijskih nedostataka. Naime, varalica sa najsirom primenom ima i jednu manu-sporo tone. U dnevnom rioblovu smudja, kada je on aktivan na dubinama od 3-6 metara i kada je brzi tok vode, male su sanse da se varalica precizno dovede tamo gde mi zelimo. Stoga su vrlo retki ulovi smudja danju (u uslovima jakog osvetljenja). Doduse, proizvodjaci preporucuju otezavanje voblera dodavanjem tega na jedan metar od varalice, ali to je otezava i zabacaj i uopste-komplikuje ribolov. Postavljanje tega ispod voblera je opravdano i efikasno samo u ribolovu povlacenjem iz camca (panulanja), kod kojeg se ne vrse izbacaji. Zaranjajuci vobleri, zbog velike povrsine stabilizatora, primaju jak udar vodenog toka i brzo se primicu obali, pa su na tekucim vodama, kada je smudj na vecim dubinama, neefikasni.
 
Vremenski uslovi
    Vreme kada smudj pocinje da se krece od prve trecine dubine navise je-pravo. Tada treba koristiti voblere! Najbolji rezultati se postizu:
-kad je slaba vidljivost (mutna voda, oblacno vreme, noc, sumrak, jutro, namreskana povrsina vode pod uticajem vetra koji duva uzvodno)
-kada su srednji i povrsinski slojevi vode zimi topli od dubinskih,
-kad su srednji i povrsinski slojevi vode leti hladnjiji od dubinskih,
-kad je voda u porastu ili je visoka i u blagom opadanju,
-leti posle kise,
-zimi u najtoplijem delu dana,
-u solarnom casu, odnosno kada Sunce i Mesec prolaze kroz meridijan.
 
Gde je smudj
     Smudj se krece i boravi na terenu sa karakteristicnom geoloskom podlogom (kamen, pesak) i uvek je u blizini jata sitne bele ribe. Takva mesta su:
-spoljne krivine reka, gde je obala strmija, a tok brzi,
-rtovi koji prave brzake i gde su jata sitne bele ribe primorana da pridju do same obale da bi savladala tok vode u svojoj uzvodnoj migraciji,
-kamenjari i kamene regulacije
-brezine na ulazu i izlazu iz brzaka,
-velike prepreke u vodi, stene, potopljena ili delimicno potopljena stabla,
-ivice limana i brzaka,
-prosto oko mostova i potopljenih objekata.
     Pri izboru mesta za ribolov treba imati u vidu da smsudj nije jatna riba i da se vrlo retko na jednom mestu moze uloviti veliki broj komada. Oni se okupljaju na jednom mestu u isto vreme samo radi ishrane, i to nezavisno jedan od drugog. Okupljeni primerci su priblizno iste uzrastne klase i nakon lova se razilaze. Najcesce, na loviste izlaze prvo polno nezreli primerci, a poslednji dolaze krupni smudjevi, koji vrlo oprezno prilaze obali i to kasno nocu ili po jakoj kosavi. U zavistnosti od konfiguracije terena i drugih faktora, na jednom mestu se moze naci veci ili manji broj smudjeva. Kad ih jednom otkrijete velike su vam sanse da ih i drugi put nadjete-na istom mestu i u isto vreme.
 
Prednost "Rapale"
     Prava varalica za lov smudja je nesumnjivo "Rapala" vobler. Proizvodjaci ribolovne opreme nude bezbroj modela voblera, i svi su na svoj nacin lepi, kvalitetni i efikasni. Ribolovcima bez iskustva za sta se nije lako odluciti.
     "Rapala" vobleri, po mom iskustvu, imaju sve osobine potrebne za lov smudja: izvanredne hidrodinamicke karakteristike, kvalitetna izrada i zastita, sirok spektar namena, izgled prirodnog mamca, iritirajuca vibracija i atraktivan utisak-cine je varalicom broj 1 u svetu. Prednost "Rapale" u odnosu na ostale voblere jeste sto sa njom mozemo pretraziti gotovo sve slojeve vode, osim izuzetno brzih i dubokih vodotokova. Uostalom, za vece dubine i brzu vodu postoji jeftinija i efikasnija varalica-dzig, pa nema potrebe rizikovati skupocenu i neznu "Rapalu" za tako "grub" ribolov.
 
Izbor voblera
     Zbog uskog zdrela smudja treba koristiti "rapale" uze forme, duzine 7-13 cm. Varalice krace od 7 cm pretezno napadaju nedorasli primerci i ja ih ne koristim, niti ih preporucujem, jer se selektivnim i trofejnim ribolovom postizu daleko veca sportska i moralna zadovoljstva od onih koja pruza "pilicarski" lov polno nezrelih smudjeva. Kad je voda bistra smudj lakse uocava prevaru, pa stoga treba koristiti manje varalice tamnijih boja, jer mu one blistave ne deluju prirodno. Kada je voda mutna treba koristiti vece varalice, svetlijih boja i jacih vibracija. U uslovima slabije vidljivosti smudju se nece uciniti sumnjivom ni obicna niklovana kasikasta varalica. Po oblacnom vremenu i noci koristite slicne varalice kao i za mutnu vodu. Na mestima sa brzim tokom preporucujem varalice koje pruzaju manji otpor pri vucenju i tonjenju sa sto nizom amplitudom vibracije. Kada je dan suncan ili previse svetao, koristite varalice kao za bistru vodu. Smudj je u zaklonu i sumnjicavo napada mamac, sto ima za posledicu slabo zakacinjanje i veci broj spadanja sa udice.
   -Za spori tok vode ili za stajacu vodu koristite zaranjajuce voblere, zbog visih vibracija pri malim brzinama povlacenja.
   -Za duboku vodu treba birati tonuce i zaranjajuce voblere. 
   -Za plitku vodu i povrsinsko povlacenje koristite plivajuce voblere tamnih boja.
   -Kada je riba na vecoj daljini od obale i na vecoj dubini, koristite uzane, kratke i teske voblere. Sa sirokim, dugim i lakim varalicama, tesko se moze postici zeljena dubina i duzina zabacaja. 
   U zavistnosti od boje dna, vode i neba, birajte i boju varalice. Za kamenito, peskovito i sljunkovito dno, birajte tamnije, a za muljevito dno i dno prekriveno algama-svetlije varalice.
 
Treba li slusati preporuke
    Da bi se kupcima olaksao izbor, "Rapalini" prospekti preporucuju odredjene modele za odredjene uslove na terenu. Ovo svakako treba uvazavati, ali s obzirom da se u Finskoj i Severnoj Evropi smudj lovi pretezno na stajacim, jezerskim vodama, kod nas se postizu dobri rezultati i sa varalicom koju proizvodjac ne preporucuje i obrnuto-cesto se desava da se sa favorizovanom "Rapalom" ne postigne uspeh.
   Pre desetak godina, kada "Rapala" jos nije proizvodila model "Shad rap Deep Runner", osetio sam potrebu za varalicom uze forme koja duboko zaranja i sam sam izradio slican model. Odusevljen uspehom koji sam ostvario, poceo sam da kreiram i proizvodim voblere koji svojim karakteristikama (izgledom, vibracijom, kretanjem i bojom) zadovoljavaju sve moje zahteve na odredjenim ribolovnim mestima. Poznavajuci osobine voblera i koristeci ih na mnomim vodama, izdvajam nekoliko modela sa kojima sam ima najvise uspeha u lovu smudja.
 
Moji omiljeni modeli
   "Original Floating" je plivajuci vobler izvanrednih vibracija. Prilikom povlacenja plitko zaranja ispod povrsine vode. Efikasan je kad je smudj blize obali i povrsini i na terenima sa povrsinskim preprekama (stabla u vodi, kamene prepreke). Preporucujem duzine 9, 11, 13 cm, odnosno tezine 5, 6, 7 grama i boje SB, S, RT.
   Plivajuci vobler se u tekucoj vodi povlaci uzvodno, lagano, sa povremenim trzajima, a u jakom toku treba ga na momente zaustaviti i on ce i dalje vibrirati i primicati se obali. Vobler se povlaci sa sto nize spustenim vrhom stapac da bi dublje zaranjao. Ako zelimo da pretrazimo veci teren sa jednog mesta, vobler treba zabaciti nizvodno, a hvatac strune na cekrku ostaviti u otvorenom polozaju-da bi struna mogla nesmetano da se odmotava sa spulne i pustiti da vodeni tok nosi varalicu sve dok konfiguracija obale to omogucava. Na ovaj nacin ce se "Rapala" kretati paralelno sa obalom za duzinu stapa, imitirajuci kauglera.
    "Countdown" je tonuci vobler. Nakon zabacaja, saceka se izvesno vreme da potone do odredjene dubine, pa se povlaci. Ako se lovi iz camca, treba se sidriti dajle od obale, i  to tako da mesto ocekivanog napada smudja na varalicu bude izmedju obale i camca. Varalicu zabacivati ka obali i bez cekanja povlaciti. Uzvodnim vucenjem pod ostrim uglom u odnosu na recni tok postizu se najbolji rezultati i izbegava "trbuh" koji stvara struna u tekucoj vodi. Podizanjem i spustajem stapa odredjujemo dubinu na kojoj ce se vobler kretati.
    Tonuce "Rapale" koje preporucujem su duzine 7, 9, 11 cm, tezine 8, 11, 16 grama. Efikasne su u ribolovu na srednjim dubinama i pri dnu, do dubine od 3,5 metara, a na stajacim vodama i dublje. Sa modelom "Countdown" od 9 cm SB boje cesto sam morao da prekidam ribolov, jer bi dalja upotreba te varalice predstavljala prekomerno izlovljavanje smudja. U nekim situacijama taj vobler je zaista nezamenljiv. 
    "Shad Rap Deep Runner" duboko zaranja pri povlacenju i namenjen je ribolovu pri dnu. Izuzetno je efikasan u duzinama 7 i 9 cm, tezine 9 i 15 grama. Na tekucim vodama pruza otpor pri povlacenju, zbog velike povrsine stabilizatora i proizvodi visoku, iritirajucu vibraciju. Smudj je napada i onda kad ne uzima cak ni zivu ribicu. Stoga ne preporucujem "Shad Rap Deep Runner" od 5 cm, jer je pravi istrebljivac nedoraslih primeraka. Povlacenje zaranjajucih "Rapala" vrsi se sputenim stapom, dok se ne postigne zeljena dubina, a nakon toga podizanjem ili spustanjem stapa navodi se do odredjenog mesta.
    Masivniju verziju "Rapale", slicnih karakteristika-"Magnum" 11 i 14, licno smatram varalicom "visokog rizika" za ostavljanje na dnu i koristim je samo u slucaju kada "nanjusim" krupnog smudja.
    "Rapale" koje sam naveo su moj izbor, sto ne znaci da se sa ostalim modelima ne moze loviti. Modelima kao sto su "Jointed", "Sliver", "Huski", "ratl n Rap", Fat Rap", smudj se takodje moze uspesno prevariti, ali u drugim uslovima i njima prilagodjenim metodama.
 
Sam svoj rapala
    Ako imate smisla, volje i vremena da sami konstruisete i izradjujete voblere za svoje potrebe, pokusajte i necete se pokajati. Zadovoljstvo koje se postize ulovom smudja voblerom sopstvene izrade, moze se uporediti sa zadovoljstvom koje dozivljava musicar loveci lipljane musicom koju je sam vezao. Za pocetak: sta mislite, kakvi bi se efekti postizali sa"Rapala Sliver" od 9 cm, koja se trenutno ni u Finskoj ne proizvode?
 
Pribor za lov 
    Ribolov smudja na tekucim vodama zahteva i odgovarajucu opremu: stap, cekrk i strunu. Prilikom izbora stapa treba obratiti paznju na duzinu, tezinu opterecenje vrha, savitljivost i kvalitet izrade. Duzina stapa ne bi trebalo da bude manja 2.40m, ako se lovi iz camca, odnosno od 3.30m ukoliko se zabacuje sa obale. Idealne duzine nema, jer ce vam svaki stap u odredjenim situacijama biti predugacak ili prekratak. Licno sam se opredelio za duze dvodelne stapove, zbog niza prednosti koje pruzaju kod vodjenja varalice. Posto je stap sve vreme u ruci, pozeljno je da bude male tezine i da ima duzu drsku koja se oslanja na podlakticu.. zbog tvrdih vilica smudja, potrebno je nesto jace kontriranje, zasta su najpodesniji stapovi tvrdog vrha. Preporucujem stapove akcije "A" ili "B" (Akcija gornjom trecinom), tezine bacanja 80-100 grama. Za laki ribolov smudja treba koristiti stapove manjih tezina bacanja, akcije "A". Sprovodnici kod varalicarskih stapova su neprestano izlozeni trenju, pa je neophodno da budu izradjeni od materijala otpornih na visoku temperaturu i habanje ("Fuji", "Dina Flo" i sl.).
    Cekrk treba da bude nesto robusniji od onog koji se koristi na stajacim vodama i kanalima. Preporucujem stacionirane cekrke kapaciteta minimum 100 metara, strune 0,35mm, ali se bez bojazni mogu koristiti i strune manje nosivosti. Veci kalem obezbedjuje lakse oticanje strune ukoliko je mekana i dobro namotana. Prilikom zabacivanja laganih "Rapala" tankom, dobro namotanom strunom-necete imati teskoca, bez obzira na krutost stapa.
    Smudj se najboljje lovi kad prilazi obali, tako da daleki zabacaj nije odlucujuci faktor u ribolovu na tekucnoj vodi. Brzina prenosa cekrka treba da bude nesto veca (1:5). Kocnica treba da bude podesena tako da se bez problema moze zatezati i otpustati prlikom zamaranja ribe. Vodjica strune mora biti od kvalitetnog materijala otpornog na trenje (volfram-karbid, aluminijum-oksid i sl.). Mogucnost rucnog i automatskog prebacivanja zicanog hvataca strune i besumna kocnica omogucavaju tihi rad cekrka, bez suvisnog "klaptanja" i krcanja koje rasteruje ribu. Kod pojedinih modela cekrka, koji su inace izuzetno kvalitetni, hvatac strune prilikom preklapanja tako jako udara da se svi kaugleri iz blize okoline razbeze. U ribljem svetu bekstvo jedne vrste izaziva oprez kod drugih i upozorava na opasnost. Zato treba izbegavati bilo kakve sumove, narocito trupkanje i pomeranje kamnenja na obali, jer se vibracije vrlo brzo prenose kroz vodu i rasteruju ribu. Struna mora biti meka i elasticna, nosivosti 7-8 kg. Krute strune poprimaju spiralni oblik i svojim otezanim prolaskom kroz provodnike smanjuju dubinu zabacaja. Nosivost strune moze biti i manja, pod uslovom da je proizvod renomirane firme. Boja strune nije odlucujuca za uspesnost ribolova, pa je prilikom izbora mozemo zanemariti. Da bi kreanje i vibracija voblera bile odgovarajuce, za vezu sa strunom koristim odgovarajcu kopcu bez vrtilice. Provereno najbolji cvor za vezivanje kopce je "klinc" kojim se postize 90odsto deklarisane nosivosti.
   Prilikom varalicarenja pozeljno je povremeno proveravati 50-70 cm sturne iznad varalice, jer postoji mogucnost da se struna osteti klizeci po preprekama u vodi. Da ne bi bilo neprijatnih iznenadjenja, ne zapocinjite ribolov sa jucerasnjim cvorom na kopci!
    Nemojte dozvoliti sebi gubitak ulova zbog pogresnog izbora opreme. Slazem se da i ribi treba dati sansu da opstane, ali radije cu je pustiti natrag u vodu nakon ulova nego sto cu dozvoliti da ode sa varalicom u ustima. Samim tim sto smo se opredelili za sprotski ribolov varalicarenjem, pruzili smo ribi mogucnost opstanka.